PRŮVODCE VÝBĚREM TOHO SPRÁVNÉHO HOTELU

JAK VYBRAT SPRÁVNĚ DOVOLENOU ANEB PRŮVODCE PRO ZAČÁTEČNÍKY

Než zasednete k internetové nabídce nebo ke katalogům cestovek, položte si několik otázek.

Kdy můžu a nemůžu jet?

Termín je jedno z prvních kritérií, které je nutno zadat při výběru dovolené. Internetové vyhledáváče po vás budou chtít rozmezí nebo konkrétní termín s plus minus dnem či třemi, kdy můžete odletět. Obecně řečeno dovolená v sezoně – tedy červenci a srpnu je nejdražší. Proč tomu tak je asi netřeba vysvětlovat :o) Pokud je to tedy možné, spousta lidí dává přednost dovolené před sezónou a využívají nabídek na květnové a červnové termíny. Nebo si můžete léto prodloužit a vyjet za sluníčkem až na podzim, kdy se v naší republice tolik neohřejete. Ať už vyberete předsezónní nebo posezónní termíny, doporučuju zjistit si, jaké počasí v dané destinaci máte očekávat. Zvažte také, zda jedete za koupáním v moři nebo koupání nepotřebujete, ale chcete využít příjemné teploty na výletování a poznávání dané země.

Jaký je můj finanční strop?

Téměř každý internetový vyhledávač dovolené po Vás chce jako jeden z nejdůležitějších údajů zadat cenu, kolik chcete do dovolené investovat. Jakmile tuto částku zadáte, už tím se Vám vyselektuje určitý počet nabídek :o)

Autem, autobusem nebo letecky?

Poměrně velká selekce nastane také v okamžiku, kdy si zvolíte dopravu do Vámi vybrané či vysněné destinace. Výhody a nevýhody cestování daným prostředkem netřeba asi vypisovat. U cesty autem zvažte, zda je Vaše auto v takovém stavu, aby v pořádku dojelo tam a zpět :o)

U cesty autobusem je potřeba zvážit asi hlavně to, zda vydržíte Vy nebo Váš spolucestující v autobuse třeba 20 hodin. Nezapomeňte také na to, že když je dovolená 10 denní, tak v místě pobytu strávíte 7-8 dnů, neboť minimálně dva celé dny strávíte cestou tam a zpět. Cestování letadlem se v posledních letech stává stále častější a cenově dostupnější, za dvě tři hodiny letu se už můžete kochat krásami moře. Zde však nezapomeňte k době letu připočítat i dojezdovou dobu na/z letiště a hodiny na letišti strávené před odletem (obvykle 2-3 hodiny předem, dle instrukcí cestovky).

Jakou dovolenou chci vlastně zažít?

Chcete jen odpočívat, popíjet drinky u bazénu a doplnit kalorie (a kila :o)) neustálým přísunem jídla? Pak vybírejte dovolenou All-inclusive aneb jídlo a pití v ceně zájezdu. Pomineme-li dýška pro pokojskou a další personál, nemusíte v podstatě za nic dalšího utratit a s sebou vám stačí vézt jen minimální obnos. Pozor! Každý hotel má stanoveno co All-inclusive obsahuje, včetně času, kdy je možné All-inclusive čerpat. Čtěte pak konkrétně popisek u Vámi vybraného hotelu. Některé hotely dnes často nabízejí i 24 hodinové All-inclusive.

Chcete však po snídani vyrazit z hotelu prozkoumávat okolí, neohlížet se na čas, kdy je v hotelu podáváno jídlo a ochutnávat typickou kuchyni v místních restauracích? Pak pro Vás nebude vhodné All-inclusive, volte spíše stravování formou polopenze nebo dokonce jen se snídaněmi. (ještě stále je tu varianta samotného ubytování bez stravování).

Pozor – dost často nejsou v ceně polopenze nápoje! Ty je nutné hradit zvlášť dle ceníku v nápojovém lístku. Opět doporučuji číst popisek u konkrétního hotelu.